flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Пам'ятка для відвідувачі Ананьївського районного суду

ПАМ'ЯТКА ДЛЯ ВІДВІДУВАЧІВ

АНАНЬЇВСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ

ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

1.    Ви вперше прийшли до суду. Як треба діяти і куди звертатися.

2.    Як звернутися до суду.

3.    Як відбувається судовий розгляд.

4.    Хто має право на звернення за судовим захистом.

5.    Як ознайомитися з матеріалами судової справи.

6.    Як одержати копію судового рішення.

7.    Особливості підготовки позовних заяв, вимоги до позовної заяви.

8.    Повернення судового збору.

9.    Як оскаржити судове рішення.

10.  Щодо участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

11.      Доступ до суду осіб з обмеженими фізичними можливостями.

 

 

Ви вперше прийшли до суду. Як треба діяти і куди звертатися

 

Ви вперше прийшли до суду. Як треба діяти і куди звертатися

                                                   

 

Фізична чи юридична особа (позивач)

 
 

 

 

 


Канцелярія суду (кабінет № 1) – подача та реєстрація позовних заяв, заяв, клопотань, протоколів про адміністративні правопорушення, матеріалів кримінального провадження, скарг та звернень

 
 

 

 

 


Розподіл справ автоматизованою системою документообігу суду з додержанням принципів черговості  та навантаження на кожного суддю

 
 

 

 

 

 


Судді (за принципом вірогідності)

 
 

 

 

 


Інформацію щодо дня та часу розгляду справи можна отримати

 
 

 

 

 


На інформаційному стенді у приміщенні суду на першому поверсі

В списках справ, призначених до судового розгляду, розміщених на офіційному веб-порталі «Судова влада   України» за адресою: http://an.od.court.gov.ua/sud1501/

Розклад роботи суду

http://kd.od.court.gov.ua/img/t.gif

Пн-Чт

 

http://kd.od.court.gov.ua/img/t.gif

з 08:00 до 17:00

 

http://kd.od.court.gov.ua/img/t.gif

Пт

 

http://kd.od.court.gov.ua/img/t.gif

з 08:00 до 15:45

 

http://kd.od.court.gov.ua/img/t.gif

Перерва

 

http://kd.od.court.gov.ua/img/t.gif

з 12:00 до 12:48

 

Контактна інформація

Голова суду – 2-11-35

Керівник апарату суду – 2-35-05

Канцелярія суду – 2-15-53

Головний спеціаліст з інформаційних технологій, відповідальний за роботу з особами з обмеженими фізичними можливостями  - 2-15-53

 

1.   Як звернутися до суду

       Суд розглядає тільки письмові звернення, які відповідають встановленій законом формі.

     Заявник готує звернення (позовну заяву, заяву або скаргу) до суду самостійно або з допомогою адвокатів чи інших фахівців у галузі права, які надають юридичні консультації з цього приводу.

       Відповідно до ст. 59 Конституції України, кожен має право на правову допомогу і є вільним у виборі захисника своїх прав.

       Прийом позовних заяв, заяв, скарг, судових справ та інших документів, які безпосередньо стосуються розгляду судових справ, здійснюється працівниками  канцелярії та керівником апарату суду. Зазначені документи можуть також надсилатися поштою.

       Письмові звернення реєструються, належно оформлюються і передаються судді.

     У цивільних судових справах, крім справ наказного провадження, суддею визначається дата судового слухання (попереднього судового засідання чи судового засідання), виписуються повідомлення учасникам, які беруть участь у справі, і надсилається ухвала про відкриття провадження у справі, де зазначається найменування суду, прізвище та ініціали судді, номер справи, сторони у справі і суть позовних вимог, час і місце проведення засідання та пропозиція в зазначений строк надати письмові пояснення та заперечення.

     Працівники суду, які проводять прийом громадян, не вправі давати юридичні консультації або виконувати прохання чи вимоги, що не входять до їхніх посадових обов'язків.

      Документи, які стосуються розгляду судової справи, можна також подати до суду безпосередньо під час попереднього судового засідання.

2.   Як відбувається судовий розгляд

       Судовий розгляд справ здійснюється державною мовою.

      Особи, які беруть участь у справі і не володіють або недостатньо володіють українською мовою, у порядку, встановленому Законом, мають право робити заяви, давати пояснення, виступати в суді і заявляти клопотання рідною мовою або мовою, якою вони володіють, користуючись при цьому послугами перекладача.
     Судові справи розглядаються в залах судових засідань, які мають відповідну нумерацію. Під час судового розгляду справи здійснюється повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. Фіксування судового засідання технічними засобами здійснює секретар судового засідання або за розпорядженням головуючого інший працівник апарату суду.
      Перед початком слухання секретар судового засідання або судовий розпорядник з'ясовує явку учасників судового процесу і запрошує їх до зали судового засідання.
     Присутні в залі судового засідання повинні дотримуватися порядку судового розгляду, який забезпечується головуючим суддею та судовим розпорядником.
     Усі присутні в залі судового засідання при вході до нього судді повинні встати.
      Учасники судового процесу, а також інші особи, які перебувають у залі судового засідання, зобов'язані звертатися до судді (суду) словами "Ваша честь", "Високий суд" і підкорятися розпорядженням головуючого. Звернення одного учасника судового процесу до іншого починається словом "шановний (шановна)".

       Запитання до судді, суду з боку учасників процесу та присутніх у залі судового засідання не допускаються.  Учасник цивільного, адміністративного процесу та інші особи, присутні на відкритому судовому засіданні, мають право робити письмові записи, а також використовувати портативні аудіотехнічні пристрої. Проведення у залі судового засідання фото і кінозйомки, відео-звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню, допускаються на підставі ухвали суду за наявності згоди на це осіб, які беруть участь у справі.

       Процесуальні дії, що застосовуються судом до осіб, які порушують встановлені в суді правила або протиправно перешкоджають здійсненню цивільного судочинства:
■ головуючий попереджає особу, яка порушує порядок у судовому засіданні або не виконує його розпоряджень, про неприпустимість неналежної поведінки при здійсненні судочинства;

■ у разі повторного вчинення зазначених дій головуючий вправі вивести із зали будь-яку особу, яка порушує порядок у судовому засіданні або заважає розгляду справи;
■ у випадку видалення із зали учасника судового процесу, за відсутності якого справа розглядатися не може, суд вправі відкласти її розгляд. При цьому всі витрати, пов'язані з зупиненням провадження, покладаються на винного;
■ у разі неподання без поважних причин письмових чи речових доказів, витребуваних судом, та неповідомлення причин їх неподання головуючий може постановити ухвалу та тимчасово вилучити ці докази для дослідження судом;
■ у разі неявки в судове засідання належно викликаного свідка головуючий може піддати його примусовому приводу через органи внутрішніх справ з відшкодуванням у дохід держави витрат на його здійснення.

        Особи, які беруть участь у справі, мають право знайомитися з матеріалами справи, робити з них витяги, знімати копії з документів, долучених до справи, одержувати копії рішень, ухвал, брати участь у судових засіданнях, подавати докази, брати участь у дослідженні доказів, ставити запитання іншим особам, які беруть участь у справі, а також свідкам, експертам, спеціалістам, заявляти клопотання та відводи, давати усні та письмові пояснення судові, подавати свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти клопотань, доводів і міркувань інших осіб, користуватися правовою допомогою, знайомитися з журналом судового засідання, знімати з нього копії та подавати письмові зауваження з приводу його неправильності чи неповноти, прослуховувати запис фіксування судового засідання технічними засобами, робити з нього копії, подавати письмові зауваження з приводу його неправильності чи неповноти, оскаржувати рішення й ухвали суду, користуватися іншими процесуальними правами, встановленими законом.

       Особи, які беруть участь у справі позовного провадження, для підтвердження своїх вимог або заперечень зобов'язані подати всі наявні у них докази чи повідомити про них суд до або під час попереднього судового засідання.

        Особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно дотримуватися своїх процесуальних прав і виконувати процесуальні обов'язки.

        Кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Необхідно також довести обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Докази не можуть ґрунтуватися на припущеннях.

3.   Хто має право на звернення за судовим захистом

 

       У ст. 55 Конституції України вказується, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

     Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
      Відповідно до ст. З Цивільного процесуального кодексу України, кожна особа має право в установленому порядку звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних прав або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

     Також у випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні чи суспільні інтереси.

4.   Як ознайомитися з матеріалами судової справи

        Для ознайомлення з матеріалами розглянутої судової справи слід звернутися із заявою до канцелярії Ананьївського районного суду (кабінет № 1).

     Секретар суду, відповідальний за забезпечення ознайомлення з матеріалами судових справ, виконує замовлення не пізніше наступного робочого дня після його надходження. Як правило, можливість ознайомитися з матеріалами справи надається в день звернення із заявою.

      У день судового розгляду справи з її матеріалами можна ознайомитись у секретаря судового засідання. В інших випадках ознайомлення відбувається у спеціально відведеному для цього приміщенні.

        Особа, яка подає заяву, повинна надати відповідний документ, що підтверджує її право ознайомлюватися з матеріалами кримінального провадження, цивільними та адміністративними справами:

-прокурор- службове посвідчення;

-адвокати, які беруть участь у розгляді справ - Свідоцтва на право зайняття адвокатською діяльністю та ордери, видані відповідним адвокатським об'єднанням, або угоди чи доручення юридичної особи, видані адвокату, який не є членом адвокатського об'єднання);

-інші учасники кримінального, адміністративного і цивільного процесу, а також особам, які брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їх права та обов'язки - документ, що посвідчує особу: паспорт, службове посвідчення, пенсійне посвідчення тощо, та, в необхідних випадках, доручення представника.

     Резолюцію на письмовій заяві накладає головуючий-суддя у справі.

     Особам, які мають право витребування справ за службовим становищем, але не пов'язаним з розглядом справи, останні видаються тільки на підставі відповідної письмової вимоги, на якій накладається резолюція голови суду, після пред'явлення службового посвідчення.

     Ознайомлення з матеріалами цивільних та адміністративних справ, кримінального провадження та справ про адміністративні правопорушення проводиться виключно в приміщенні Ананьївського районного суду та в присутності працівника апарату суду. Ознайомлення з матеріалами справи та протоколом судового засідання особи, яка знаходиться під вартою (підсудного або засудженого), відбувається лише в спеціально відведеному місці приміщення суду, визначеному головою суду.

     Факт ознайомлення зі справою фіксується на заяві про видачу справи для ознайомлення та в журналі обліку видачі судових справ для ознайомлення.

      Видача справ для проведення аналізів, узагальнень і з іншою метою, що не пов'язані з розглядом справ, також проводиться на письмовий запит відповідної установи за письмовим розпорядженням голови суду.

      Видання справ для ознайомлення здійснюється помічником судді, секретарем судового засідання, секретарем суду  або архіваріусом суду.

     Особи, що одержали право на ознайомлення з матеріалами справи, мають право знайомитися з матеріалами цивільних, адміністративних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення протягом усього робочого дня апарату суду.

     При поверненні справи після ознайомлення працівник апарату суду, який видав справу, повинен ретельно перевірити наявність усіх матеріалів у справі.

     У разі виявлення нестачі документів, аркушів, їх пошкодження складається акт у двох примірниках, один з яких передається голові суду для вжиття відповідних заходів, другий долучається до справи.

     Судові справи надсилаються поштою або розсильним (кур'єром) лише на письмову вимогу органів, яким законом надано право витребування справ і лише на підставі резолюції голови суду. Категорично забороняється надсилати іншим органам судові справи, провадження у яких не закінчено. У разі надіслання справи за межі суду виготовляється копія судового рішення, яким закінчено розгляд справи, та яка зберігається в суді.

5.   Як одержати копію судового рішення

Цивільне судочинство.

     Рішення суду або його вступна та резолютивна частини проголошуються негайно після закінчення судового розгляду і прилюдно, крім випадків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України. Головуючий роз'яснює зміст рішення, порядок і строк його оскарження. У разі проголошення в судовому засіданні тільки вступної та резолютивної частин судового рішення суд повідомляє, коли особи, які беруть участь у справі, зможуть ознайомитися з повним текстом рішення суду.

Кримінальне судочинство.

     Копія вироку у кримінальному провадженні вручається засудженому або виправданому в триденний строк після проголошення вироку.

 

Адміністративне судочинство.

       Особи, які беруть участь в адміністративній справі, можуть отримати в суді копію постанови чи ухвали суду в будь-який час після їх прийняття. Копія судового рішення не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається особі, яка бере участь у справі, але не була присутня в судовому засіданні.


Справи про адміністративні правопорушення.


       Копія постанови протягом трьох днів вручається або надсилається особі, стосовно якої її винесено.

       Копія постанови в той же строк вручається або надсилається потерпілому на його прохання.

       Копія постанови вручається під розписку. У разі, якщо копія постанови надсилається, про це робиться відповідна відмітка у справі.

За повторне надання копії судового рішення у цивільній, адміністративній чи кримінальній справі сплачується судовий збір.


      Працівник апарату суду може відмовити в доступі до судового рішення
лише у разі, якщо:


■ заявник не має процесуальної дієздатності або від його імені звернулася особа, яка не має на те відповідних повноважень;

■ матеріали справи передані до іншого суду чи на зберігання до державної архівної установи;

■ судове рішення безпосередньо не стосується прав, свобод, інтересів чи обов'язків заявника.

      Надання дозволу на доступ до судового рішення або відмова у цьому можуть бути оскаржені зацікавленою особою до голови суду або до суду.

Кожен має право на доступ до судових рішень.

      Законом України «Про доступ до судових рішень» від 22 грудня 2005 року передбачено, що кожен має право на доступ до судових рішень. Це право забезпечується офіційним оприлюдненням судових рішень на веб-порталі судової влади України за адресою в Інтернеті: www.reyestr.court.gov.ua.

     Для реалізації права доступу до судових рішень, внесених до Єдиного державного реєстру судових рішень, надано можливість пошуку, перегляду, копіювання та роздрукування судових рішень або їхніх частин.

    Особам, які беруть (брали) участь у справі, забезпечується доступ до судових рішень у їхній справі в порядку, встановленому процесуальним законом.

    Особи, які не беруть (не брали) участі у справі, якщо судове рішення безпосередньо стосується їх прав, свобод, інтересів чи обов’язків, можуть звернутися до апарату  суду з письмовою заявою про:

1)    надання можливості ознайомитись із судовим рішенням;

2)    надання можливості виготовити в приміщенні суду копію судового рішення за допомогою власних технічних засобів;

виготовлення копії судового рішення апаратом суду.

7. Особливості підготовки позовних заяв, вимоги до позовної заяви

      Писати позовну заяву можна і від руки, необов'язково друкувати її на комп'ютері. Але все повинно бути виконано чітко і акуратно. Безграмотні та неакуратні тексти справлять негативне враження на суддю і навіть можуть стати причиною відмови у подальшому розгляді справи, оскільки позов порахують складеним не за формою. Це ж стосується й мови, на якій складений позовний документ. Закон чітко визначає, що всі судові документи складаються на державній мові — українській. Якщо ви погано нею володієте, краще вдатися до допомоги знайомих, аніж писати на російській.

   У шапці документа необхідно вказати інформацію про позивача (власні координати) і про відповідача. Під словами "Позовна заява" у дужках бажано стисло вказати суть справи (наприклад, "Про відшкодування морального збитку"). Висловлюйте текст стисло і лише по суті справи. 
     А тепер про суть вашої заяви. Почніть просто, такого-то числа у такому-то місці відбулася наступна ситуація. Далі вкажіть, яке ваше право і ким його було порушено. Будьте завбачливі, у позовній заяві обов'язково пошліться на конкретні статті закону, які, на вашу думку, дають вам право вимагати рішення на вашу користь. Краще, якщо це буде не тільки посилання на конкретний кодекс (наприклад, Цивільний), але і окремий Закон (Указ, Ухвала, документи Пленуму Верховного суду), який регулює правовідносини у тій сфері, у якій ваші права були порушені. 

    У кінці заяви чітко сформулюйте, яке рішення просите у суду. Пам’ятайте, що правосуддя здійснюється за принципом змагальності. Тобто правий буде той, хто зможе краще аргументувати свою позицію, надати необхідні документи. 
     Коли текст позовної заяви вже готовий, не забувайте внизу вказати перелік документів, які ви маєте у своєму розпорядженні. Їх копії або оригінали додаються до позову. Крім того, обов'язково зробіть копії позову і документів, що додаються, по кількості відповідачів у вашій справі. 

     До суду позовну заяву варто занести особисто. У той же час позов можна відправити і поштою. Разом з позовною заявою вам потрібно надати суду квитанції про сплату судового збору. Її види і розмір вказані в окремому розділі сайту Ананьївського районного суду на веб-порталі «Судова влада України». Для зручності ми також подаємо й зразки окремих позовних заяв.

    А тепер ще кілька питань, відповіді на які стануть вам у пригоді.

   — Коли і як особа, до якої звернуто позов, дізнається про залучення її до судового процесу?

       Відповідно до конституційної засади про рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, відповідачу надано низку прав для захисту від заявлених позовних вимог. З цією метою позивач зобов’язаний подати позовну заяву з копіями відповідно до кількості відповідачів у справі, а також копії всіх доданих до заяви документів, котрі в процесі підготовки судом справи до розгляду в обов’язковому порядку вручаються відповідачу. Це дає змогу відповідачу підготувати відповідні правові способи захисту від заявлених вимог, а також за наявності підстав порушувати питання про зупинення чи закриття провадження у справі, залишення заяви без розгляду та вчинення судом інших процесуальних дій, передбачених ЦПК. Відповідач інколи може мати й самостійну вимогу до позивача, котру за змістом можна протиставити вимозі позивача. У такому разі він може заявити зустрічний позов — самостійну вимогу відповідача до позивача для сумісного розгляду в одному процесі первинного і зустрічного позовів.

  — На кого покладається доказування своєї правоти у судовому спорі? 
  
       У змагальному процесі, яким він сьогодні є, суд перестав буди «слідчим у цивільних справах», до обов’язків якого раніше було віднесено збирання доказів за власною ініціативою. Тепер, обов’язок доказувати фактичні обставини, які мають значення для справи, покладено на сторони та інших осіб, які беруть участь у справі. Усі докази у справі сторони та інші учасники процесу зобов’язані надати суду, який розглядає справу по суті. На цю вимогу закону слід звернути особливу увагу, оскільки при перегляді рішень в апеляційному та касаційному порядку нові докази дослідженню й оцінці, як правило, не підлягають.

Вимоги до позовної заяви 

Позовна заява подається в письмовій формі та повинна містити:
1) найменування суду, до якого подається заява;
2) ім'я (найменування) позивача і відповідача, а також ім'я представника позивача, якщо позовна заява подається представником, їх місце проживання (перебування) або місцезнаходження, поштовий індекс, номери засобів зв'язку, якщо такі відомі;
3) зміст позовних вимог;
4) ціну позову щодо вимог майнового характеру;
5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги;
6) зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доказування;
7) перелік документів, що додаються до заяви.
        

       Позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її подання. Позовна заява повинна відповідати іншим вимогам, встановленим законом. До позовної заяви додається документ, що підтверджує сплату судового збору, розмір якого визначено статтею 4 Закону України «Про судовий збір».
Документи про сплату судового збору подаються суду в оригіналі.
Звільнення від сплати судового збору на підставі статті 5 Закону України «Про судовий збір» повинно бути підтверджено документально.

       У разі пред'явлення позову особами, які діють на захист прав, свобод та інтересів іншої особи, в заяві повинні бути зазначені підстави такого звернення.
Якщо позовна заява подається представником позивача, до позовної заяви додається довіреність чи інший документ, що підтверджує його повноваження.
Позовна заява, подана після забезпечення доказів або позову, повинна містити, крім зазначеного вище, відомості про забезпечення доказів або позову.
Позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.
Реєстрація позовної заяви та доданих до неї документів відбувається в порядку, встановленому Інструкцією з діловодства. Порядок реєстрації позовної заяви в автоматизованій системі документообігу суду визначається процесуальними кодексами України та Положенням про автоматизовану систему документообігу суду.

 

8.   Повернення судового збору

Відповідно до статті 7 Закону України «Про судовий збір»:

1. Сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі:

1) зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом;

2) повернення заяви або скарги;

3) відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі;

4) залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв’язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням);

5) закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв’язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

 

Роз'яснення щодо повернення коштів, помилково сплачених на рахунок, визначений для сплати судового збору, без подальшого   звернення   до   суду   і  відповідно відсутності  підстав  для  ухвалення  судового  рішення  з  повернення судового збору.

 

         Особа, яка бажає повернути грошові кошти, що були помилково сплачені на рахунок, визначений для сплати судового збору, повинна звернутися до Ананьївського районного суду Одеської області із заявою до якої потрібно додати оригінал платіжного документу, а саме квитанцію, фіскальний чек чи платіжне доручення, які підтверджують сплату судового збору.     

         Після чого судом розглядаються надані документи, перевіряється факт зарахування коштів на рахунок, визначений для сплати судового збору, та факт того, що заявник дійсно з позовною заявою до суду не звертався. За результатами проведеної перевірки заявникові надається відповідна довідка, та оригінал платіжного документу, на зворотній стороні якого робиться напис про видачу зазначеної довідки, завірений підписом голови суду та скріплений печаткою суду. Довідку з оригіналом платіжного документу можна отримати особисто, або поштою.

        З отриманою довідкою та оригіналом платіжного документу з відміткою суду, заявник звертається до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській  області, яке розташоване за адресою : 65005, м. Одеса, вул.Бабеля 2,   для   отримання   подання   до  органу   Державної   казначейської  служби  України. При цьому ТУ ДСА України залишає у себе довідку та надає заявнику подання до Управління Державної казначейської служби України та оригінал платіжного документу, на зворотній стороні якого робить напис про видачу подання, завірений підписом начальника ТУ ДСА України та скріплений печаткою. 

         Надалі заявник з поданням та оригіналом платіжного документу про сплату коштів з відповідними написами на зворотній стороні, звертається з заявою до Управління Державної казначейської служби України в місті Одесі, яке розташоване за адресою : 65021, м. Одеса, вул. Садова, 1а,  для написання заяви про повернення коштів з бюджету, в якій заявник вказує спосіб повернення коштів. До заяви та подання заявником також додається оригінал платіжного документа про сплату коштів, що повертаються, з відповідними написами на зворотній стороні.  

 

9.   Як оскаржити судове рішення

        Учасники судового процесу та інші особи у випадках і порядку, встановлених процесуальним законом, мають право на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення, а також на перегляд справи Верховним Судом України.

        Установлення такого важливого принципу судочинства має на меті забезпечення виправлення вищестоящим судом помилок і порушень закону, допущених при провадженні по справі нижчим судом, гарантування прав та охоронюваних законом інтересів учасників судового процесу, утвердження законності і справедливості судочинства.

        Крім апеляційного й касаційного перегляду судових рішень процесуальне законодавство передбачає також можливість перегляду судових рішень, які набрали законної сили, за нововиявленими обставинами (обставинами, які не були відомі на момент розгляду справи по суті і які спростовують висновки, вказані в судовому рішенні, що набрало законної сили).

       Коло осіб, які мають право на апеляційне і касаційне оскарження судових рішень, а також перелік судових рішень, що можуть бути оскаржені та строки, на протязі яких можна подати скаргу,  встановлені процесуальним законодавством (Кримінальним процесуальним кодексом, Цивільним процесуальним кодексом, Кодексом адміністративного судочинства, Кодексом України про адміністративні правопорушення).

10. Щодо участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

        15 серпня 2012 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції», прийнятий Верховною Радою України 04 липня 2012 року.

В  кримінальному, цивільному, господарському та адміністративному процесуальному законодавстві введено новели щодо участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Згідно статті 336 Кримінального процесуального кодексу України, судове  провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), у разі:

1) неможливості безпосередньої участі учасника кримінального провадження в судовому провадженні за станом здоров'я або з інших поважних причин;

2) необхідності забезпечення безпеки осіб;

3) проведення допиту малолітнього або неповнолітнього свідка, потерпілого;

4) необхідності вжиття таких заходів для забезпечення оперативності судового провадження;

5) наявності інших підстав, визначених судом достатніми.

Суд ухвалює рішення про здійснення дистанційного судового провадження за власною ініціативою або за клопотанням сторони чи інших учасників кримінального провадження. У разі якщо сторона кримінального провадження чи потерпілий заперечує проти здійснення дистанційного судового провадження, суд може ухвалити рішення про його здійснення лише вмотивованою ухвалою, обґрунтувавши в ній прийняте рішення. Суд не має права прийняти рішення про здійснення дистанційного судового провадження, в якому поза межами приміщення суду перебуває обвинувачений, якщо він проти цього заперечує.

Застосовувані в дистанційному судовому провадженні технічні засоби і технології мають забезпечувати належну якість зображення і звуку, дотримання принципу гласності та відкритості судового провадження, а також інформаційну безпеку. Учасникам кримінального провадження має бути забезпечена можливість чути та бачити хід судового провадження, ставити запитання і отримувати відповіді, реалізовувати інші надані їм процесуальні права та виконувати процесуальні обов'язки, передбачені цим Кодексом.

Якщо особа, яка братиме участь у судовому провадженні дистанційно, знаходиться у приміщенні, розташованому на території, яка перебуває під юрисдикцією суду, або на території міста, в якому розташований суд, судовий розпорядник або секретар судового засідання цього суду зобов'язаний вручити такій особі пам'ятку про її процесуальні права, перевірити її документи, що посвідчують особу, та перебувати поряд з нею до закінчення судового засідання.

Якщо особа, яка братиме участь у судовому провадженні дистанційно, знаходиться у приміщенні, розташованому поза територією юрисдикції суду та поза територією міста, в якому розташований суд, суд своєю ухвалою може доручити суду, на території юрисдикції якого перебуває така особа, здійснити дії, а саме судовий розпорядник або секретар судового засідання цього суду зобов'язаний вручити такій особі пам'ятку про її процесуальні права, перевірити її документи, що посвідчують особу, та перебувати поряд з нею до закінчення судового засідання. Копія ухвали може бути надіслана електронною поштою, факсимільним або іншим засобом зв'язку. Суд, що отримав доручення, за погодженням з судом, що надав доручення, зобов'язаний у визначений в ухвалі строк організувати виконання зазначеного доручення.

Цивільно-процесуальній кодекс України доповнено статтею 158-1 згідно із якою суд за власною ініціативою або за клопотанням сторони чи іншого учасника цивільного процесу може постановити ухвалу про їх участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

У клопотанні про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в обов'язковому порядку зазначається суд, в якому необхідно забезпечити її проведення. Таке клопотання може бути подано не пізніш як за сім днів до дня проведення судового засідання, в якому відбуватиметься така участь.

Питання про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції вирішується судом за наявності відповідного клопотання або за власною ініціативою не пізніш як за п'ять днів до дня проведення такого судового засідання. Ухвала суду, прийнята за наслідками вирішення цього питання, оскарженню не підлягає.

Копія ухвали про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції негайно надсилається до суду, який зобов'язаний організувати її виконання, та особі, яка братиме участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції. З метою забезпечення своєчасного проведення відеоконференції копія ухвали також може бути надіслана за допомогою кур'єра, факсу або електронної пошти.

Використовувані в судовому засіданні технічні засоби і технології мають забезпечувати належну якість зображення та звуку. Учасникам судового процесу має бути забезпечена можливість чути та бачити хід судового засідання, ставити запитання і отримувати відповіді, реалізовувати інші надані їм процесуальні права та виконувати процесуальні обов'язки, передбачені цим Кодексом.

Хід і результати процесуальних дій, проведених в режимі відеоконференції, фіксуються судом, який розглядає цивільну справу, за допомогою технічних засобів відеозапису. Носій відеозапису відеоконференції є додатком до журналу судового засідання і після закінчення судового засідання приєднується до матеріалів справи.

У разі виникнення технічних проблем, що унеможливлюють участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції, за наявності ухвали суду про таку участь, суд відкладає розгляд справи, крім випадків, коли відповідно до цього Кодексу судове засідання може відбутися без участі такої особи.

У разі якщо особа, яка подала клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, з'явилася до зали судового засідання, така особа бере участь у судовому засіданні в загальному порядку.

Участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції згідно з правилами статті 158-1 ЦПК України може відбуватися під час розгляду справ у судах першої, апеляційної, касаційної інстанцій та перегляду справ Верховним Судом України.

          Таким чином, відповідно вказаних змін, сторони, інші учасники судового процесу, які не мають можливості з’явитись в судове засідання, у зв’язку з перебуванням в іншому населеному пункті, можуть подати клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, з усіма правами та обов’язками, передбаченими відповідним процесуальним законодавством.

 

11. Доступ до суду осіб з обмеженими фізичними можливостями

      Відповідно до частини 3 статті  7 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судова система забезпечує доступність до правосуддя для кожної особи в порядку, встановленому Конституцією України та законами України, зокрема щодо безперешкодного доступу до приміщень судів осіб з обмеженими фізичними можливостями, громадян похилого віку, інших маломобільних груп  населення.

      З метою надання допомоги особам з обмеженими фізичними можливостями у Ананьївському районному суді при вході до приміщення суду встановлена спеціальна кнопка виклику працівників суду. Наказом керівника апарату суду призначена відповідальна особа – головний спеціаліст з інформаційних технологій, який відповідає за роботу з такими особами у приміщенні суду. Зважаючи на те, що будівля Ананьївського районного суду Одеської області є двоповерховою для зручності людей з обмеженими фізичними можливостями один із залів судових засідань розташований на першому поверсі.  

      Особа, яка потребує представництва своїх інтересів у суді, та немає достатніх фінансових можливостей для здійснення цього представництва, має змогу звернутися до Котовського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги та отримати допомогу кваліфікованого захисника – адвоката – який  надаватиме свої послуги безоплатно для клієнта. Послуги адвоката оплачує держава. Адреса центра: 66304, Одеська область, м. Котовськ, вул. 50 років Жовтня, 194-а, графік роботи центра – з понеділка  по п'ятницю з 9.00 години до 18.00 години. Відділ попередньої роботи  з клієнтами – (04862) 3-07-34, email: kotovsk.odesa@legalaid.gov.ua.

    Згідно ст.14 ЗУ «Про безоплатну правову допомогу» право на безоплатну вторинну правову допомогу в цивільних та адміністративному судочинстві згідно з цим Законом та іншими законами України мають такі категорії осіб:

·        особи,  які  перебувають  під  юрисдикцією  України,  якщо середньомісячний  сукупний дохід   їхньої   сім'ї   нижчий   суми прожиткового  мінімуму,  розрахованого та затвердженого відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум"   для  осіб, які належать   до   основних  соціальних  і  демографічних  груп населення; 

· інваліди,  які  отримують  пенсію  або  допомогу,   що призначається  замість  пенсії,  у  розмірі менше двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб;

· діти-сироти,  діти,  позбавлені  батьківського піклування, безпритульні діти,  діти,  які можуть  стати  або  стали  жертвами насильства  в  сім'ї;

· особи,  на  яких  поширюється  дія  Закону  України  "Про біженців  та  осіб,  які  потребують  додаткового  або тимчасового захисту;

· ветерани  війни  та особи,  на яких поширюється дія Закону України "Про  статус  ветеранів  війни,  гарантії  їх  соціального захисту" ,  особи,  які  мають  особливі  заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною,  особи,  які належать до  числа  жертв нацистських переслідувань;

· особи,  щодо  яких  суд  розглядає  справу  про обмеження цивільної дієздатності фізичної  особи,  визнання  фізичної  особи недієздатною та   поновлення   цивільної   дієздатності   фізичної
особи;

· особи,   щодо  яких  суд  розглядає  справу  про  надання психіатричної  допомоги  в  примусовому  порядку;

 

·         особи,   реабілітовані   відповідно   до    законодавства України.