flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Історична довідка Ананьївського районного суду Одеської області

         За народним переказом, назва слободи походить від імені першого поселенця — запорізького козака Ананя (Ананія). За іншими джерелами тут проживали єврейські народи, а назва міста походить від ім'я тюрського хана Анана.

         Територія, на якій розмістилося місто, була заселена з давніх часів. Поблизу Ананьєва виявлені залишки неолітичного поселення (VI—V тисячоліття до н. е.), На його околиці є кургани епохи Бронзового Віку (II тисячоліття до н. е.).

         Місто виникло в середині 18 століття як слобода Анані (Ананів), з 1834 р. перейменоване в Ананьїв. Було адміністративним центром Ананьївського повіту.

         Вперше згадується 1767 року, також є версія щодо 1753 р. Колишня слобода — одна з так званих «ханських слобід», яких було багато у 18 столітті між Бугом і Дністром — на території, що належали Кримському ханству і Османській імперії. Тут селилися селяни-утікачі з України і Молдавії.

         За Яським мирним договором 1791 року ця територія відійшла до Росії. Ананьїв увійшов до складу Вознесенського намісництва, а в 1803 році — Херсонської губернії. У 1792 році поселення приписано до казенного відомства. У 1834 році Ананьїв став повітовим містом Херсонської губернії. Через 10 років в ньому проживало 1773 осіб, а в 1859 році — вже 8935 осіб (4759 чоловіків і 4176 жінок), переважно міщан і державних селян.

         Ананьївський район розташований у північній частині області. Межує на півночі з Балтським, на північному сході — з Любашівським, на півдні — з Ширяївським та Фрунзівським, на південному заході — з Красноокнянським та на заході — з Котовським районами Одеської області.

         Суд розташований в  місті  районного підпорядкування Ананьїв, яке розташоване за 183 км на північний-захід від Одеси.

          Історія становлення Ананьївського районного суду Одеської області тісно пов'язана з історією зародження української державності.

          В період 1917 - 1920 pp. урядом Української Народної Республіки та Радою Народних Комісарів в Росії та Україні приймалися рішення та декрети щодо формування нових судових органів. На практиці ж, в умовах боротьби за владу, судові функції прийняли на себе військові судді, ревтрибунали, що керувалися не буквою закону, а політичними уподобаннями, «революційним сумлінням». Після встановлення радянської влади у 20 - 30-ті p.p., судді діяли як органи диктатури більшовицької партії, зокрема у формі «трійок» з представників парторганізацій, Надзвичайної Комісії (ЧК), пізніше ДНУ (НКВС).

           В зв’язку з відсутністю архівних даних щодо створення Ананьївського районного суду важко визначитись з датою його заснування, однак при цьому збереглася книга наказів  з 1947 року.

           За радянських часів приміщення суду знаходилось по вул. Пушкіна, однак споруда враховуючи значний вік піддалася руйнації, через його було переміщено до приміщення Ананьївської міської ради за адресою вул. Незалежності, 20. В зв’язку з придбанням Територіальним управлінням Державної судової адміністрації Одеської області окремого приміщення його було переведено у адмінспоруду за адресою — вул. Гагаріна, 5. В приміщенні зроблено капітальний ремонт,  внаслідок чого воно повністю відповідає сучасним умовам та повноцінній роботі суду. Будівля суду двоповерхова, є два зали судових засідань, які обладнані сучасною технікою, окремі кабінети для суддів, нарадча кімната. Робочі місця всіх інших працівників також забезпечені всім необхідним.    

           З метою організаційного забезпечення діяльності суду в 2008 році в суді були створені нові посади - керівника апарату, заступника керівника апарату  та головного спеціаліста з інформаційних технологій.

 

           Основною та головною функцією районного суду як органу державної влади є здійснення правосуддя, захист інтересів громадян, юридичних осіб під час розгляду справ. Суд розглядає цивільні, кримінальні, адміністративні справи, а також справи про адміністративні правопорушення у випадках та порядку, передбачених процесуальним законом.

            З 1 січня 2010 року в суді розпочала роботу комп’ютерна програма  "Діловодство загальних судів", яка дозволила забезпечити часткову автоматизацію діловодства суду. З 27 лютого 2012 року дану систему замінила програма «Д3».

            З 01 січня 2010 року в суді  розподіл справ між суддями здійснюється в автоматичному режимі – спочатку за допомогою програми «Документообіг загальних судів», а тепер комп’ютерною програмою «Д3» що є важливою гарантією  неупередженості при розподілі судових справ.  Крім того, судом за допомогою даної програми здійснюється автоматичне відправлення судових рішень до Єдиного Державного реєстру судових рішень.

            На даний час в Ананьївському районному суді загальна чисельність становить 17   працівників,  з них: 3 судді, 9 державних службовців, 3 працівника патронатної служби, 1 робітник і прибиральниця.

            Першими суддями, які здійснювали правосуддя були:

                  Станом на 05 червня 2023 року до складу суддівського корпусу Ананьївського районного суду входять:

           Указом Президента України N1318/2000 від 08 грудня 2000 року, ураховуючи роль судів у забезпеченні захисту прав і свобод людини і громадянина, в утвердженні принципу верховенства права та розвитку і зміцненні України як демократичної, правової держави постановлено: установити в Україні професійне свято - День працівників суду, яке відзначати щорічно 15 грудня.