flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Нарада щодо питань застосування електронних засобів контролю

17 квітня 2013, 15:58

      26 березня 2013 року відбулась нарада за участі голови Ананьївського районного суду Одеської області, начальника Ананьївського РВ ГУМВС України в Одеській області, першого заступника начальника Ананьївського РВ ГУМВС України в Одеській, начальник слідчого відділу Ананьївського РВ ГУМВС України в Одеській області щодо питань застосування електронних засобів контролю.

 

Додаток: протокол наради.

Протокол №3

наради щодо питань застосування електронних засобів контролю

26.03.2013 р.                                                                                           м.Ананьїв

Присутні:

-    Голова Ананьївського районного суду Одеської області         

     Скуртов М.І.;

     -   Начальник Ананьївського РВ ГУМВС України в Одеській області 

         Лещенко І.В.;

     -   Перший заступник начальника Ананьївського РВ ГУМВС України в Одеській, начальник слідчого відділу Ананьївського РВ ГУМВС України в Одеській області Каптур В.О..

 

Розгляд питань, які пов’язані із використанням у роботі Положення про порядок застосування електронних засобів контролю затверджених наказом МВС України від  09.08.2012  № 696

 

ВИСТУПИВ: Каптур В.О., котрий повідомив, що згідно з наказом № 696 від 09.08.2012 застосування електронних засобів контролю полягає в закріпленні на тілі підозрюваного (обвинуваченого) електронного пристрою, який дає змогу відслідковувати та фіксувати його місцезнаходження.

     Зазначив, що електронні засоби контролю є досить складними високотехнологічними пристроями і складаються з: електронного браслету, електронного моніторингу, мобільного контрольного пристрою, мобільного пульту моніторингу, персонального трекера, ретранслятора, сервера моніторингу, стаціонарного пульту моніторингу, стаціонарного контрольного пристрою.

Застосування ЕЗК полягає в закріпленні на тілі підозрюваного (обвинуваченого) електронного пристрою, який дає змогу відслідковувати та фіксувати його місцезнаходження.

      Метою застосування ЕЗК є забезпечення виконання зобов’язань, що покладаються на підозрюваного (обвинуваченого) ухвалою слідчого судді, суду про застосування запобіжного заходу, не пов’язаного з позбавленням волі, або у вигляді домашнього арешту.

Правовою основою застосування слідчими та працівниками органів внутрішніх справ електронних засобів контролю за підозрюваним (обвинуваченим) є Конституція України, Кримінальний процесуальний кодекс України, Закон України "Про міліцію", а також це Положення.

      Не допускається застосування електронних засобів контролю, які суттєво порушують нормальний уклад життя особи, спричиняють значні незручності у їх несінні або можуть становити небезпеку для життя та здоров'я особи, яка їх використовує. Забороняється застосовувати ЕКЗ, які не пройшли сертифікацію відповідно до чинного законодавства.

      ЕЗК відповідно до частини другої статті 195 КПК України застосовуються:

-  слідчим на підставі ухвали слідчого судді, суду про обрання стосовно підозрюваного (обвинуваченого) запобіжного заходу, не пов’язаного з позбавленням волі, якою на останнього покладено відповідний обов’язок;

-  працівниками органу внутрішніх справ на підставі ухвали слідчого судді, суду, якою щодо підозрюваного (обвинуваченого) обрано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту.

 

Порядок встановлення електронних засобів

контролю.

Слідчий у разі застосування ЕЗК діє на підставі ухвали слідчого судді, суду про обрання стосовно підозрюваного (обвинуваченого) запобіжного заходу, не пов’язаного з позбавленням волі, якою на підозрюваного (обвинуваченого) покладено зобов’язання носити ЕЗК.

 Працівник органу внутрішніх справ при застосуванні ЕЗК діє на підставі ухвали слідчого судді, суду про обрання стосовно підозрюваного (обвинуваченого) запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, яка передана для виконання органу внутрішніх справ за місцем проживання підозрюваного (обвинуваченого).

 Отримавши ухвалу слідчого судді, суду про обрання запобіжного заходу, не пов’язаного з позбавленням волі, якою на підозрюваного (обвинуваченого) покладено зобов’язання носити ЕЗК, слідчий або співробітник оперативного підрозділу за його дорученням зобов’язаний негайно передати таку ухвалу для виконання до уповноваженого підрозділу за місцем реєстрації або проживання підозрюваного (обвинуваченого).

 На письмову вимогу уповноваженого підрозділу слідчий або співробітник оперативного підрозділу за його дорученням зобов’язаний забезпечити явку підозрюваного (обвинуваченого) до уповноваженого підрозділу у призначений день та час.

  У призначений час слідчий або співробітник оперативного підрозділу за його дорученням зобов’язаний прибути до уповноваженого підрозділу, де за участю представника органу внутрішніх справ під підпис оголошує підозрюваному (обвинуваченому) ухвалу слідчого судді, суду, а також про застосування ЕЗК, правила користування пристроєм, техніку безпеки поводження з ним та наслідки його зняття або неправомірного втручання в його роботу з метою ухилення від контролю, що оформлюється протоколом про оголошення підозрюваному (обвинуваченому) ухвали слідчого судді, суду щодо застосування запобіжного заходу та вручення її копії та протоколу про роз’яснення підозрюваному (обвинуваченому) правил користування електронними засобами контролю.

 

 

Порядок встановлення та застосування електронних засобів контролю.

     Виїзд до місця проживання особи, відносно якої застосовуються ЕЗК, здійснюється двома працівниками органу внутрішніх справ, один з яких обов'язково повинен бути допущений до їх використання.

Установлення     стаціонарного     контрольного     пристрою     за     місцем проживання підозрюваного (обвинуваченого) здійснюється в денний час доби.

Стаціонарний контрольний пристрій це комунікаційний пристрій, що забезпечує безперервний цілодобовий прийом і передачу даних від електронного браслета до сервера моніторингу та голосовий зв'язок підозрюваного або обвинуваченого з черговим пульта моніторингу уповноваженого підрозділу МВС України.

        Перед    установленням    перевіряється    справність    та    герметичність стаціонарного контрольного пристрою, з'ясовується справність електромережі. він має бути підключений.

     Залежно від наявності в приміщенні, де має знаходитися під час домашнього арешту підозрюваний (обвинувачений), стаціонарного телефону,
підключити стаціонарний контрольний пристрій  до телефонних засобів
дробового або бездротового зв'язку.

   Закріплення електронних браслетів на тілі підозрюваного (обвинуваченого) здійснюється таким чином, щоб не допустити суттєвого порушення нормального укладу життя особи, уникнути значних незручностей у їх носінні, забезпечити вільний кровообіг тіла вказаних осіб і забезпечити вільний рух цих осіб.

Перед закріпленням ЕЗК на тілі підозрюваного (обвинуваченого) необхідно:

3 метою визначення довжини ремінця електронного браслета за допомогою вимірювальної рулетки встановити розмір руки (ноги).

Здійснити санітарну обробку електронного браслета, іншого обладнання, що (де використовуватися для електронного моніторингу.

Після безпосереднього закріплення електронного браслета або персонального трекера на тілі підозрюваного (обвинуваченого) відбувається їхнє налаштування з використанням мобільного пульту моніторингу.

Категорично забороняється застосування електронного браслета або персонального трекера у місцях, приміщеннях або на певних територіях, де неможливо забезпечити передачу сигналу від електронного браслета або персонального трекера до стаціонарного контрольного пристрою, стаціонарного або мобільного пульту моніторингу.

      ЕЗК вважаються підключеними, якщо до сервера моніторингу надійшла інформація про місцезнаходження підозрюваного (обвинуваченого).

Уповноважена особа (слідчий, працівник органу внутрішніх справ) після встановлення ЕЗК негайно повідомляє про це чергову частину органу внутрішніх справ, у якій установлено стаціонарний пульт моніторингу, слідчого, а в необхідних випадках - суд.

      З метою забезпечення цілодобового контролю за місцезнаходженням підозрюваного (обвинуваченого), стосовно якого застосовано ЕЗК, уповноважений підрозділ використовує відповідні технічні засоби, автомобільний транспорт, а також сили реагування для встановлення місцезнаходження цієї особи.

      Після закінчення строку, на який на підозрюваного (обвинуваченого) було покладено обов’язок носити ЕЗК, слідчий, працівник органу внутрішніх справ за участю представника уповноваженого підрозділу забезпечують зняття з особи електронного браслета або персонального трекера.

 

Облік осіб, які використовують електронні засоби контролю

      Ведення обліку підозрюваних (обвинувачених), відносно яких застосовано ЕЗК, покладається на уповноважений підрозділ.

      Осіб, які використовують ЕЗК, ставлять на облік та фотографують.

 

Дії представників уповноваженого підрозділу у разі виявлення несправностей або пошкодження ЕЗК

 

      У разі виявлення несправностей або пошкодження ЕЗК черговий пульта моніторингу уповноваженого підрозділу зобов’язаний:

      негайно зафіксувати факт несправності або пошкодження ЕЗК шляхом проведення необхідної перевірки, тривалість якої визначається характером несправностей або ступенем пошкодження ЕЗК;

      установити причину несправностей, у тому числі шляхом зовнішнього огляду ЕЗК для виявлення на ньому фізичних пошкоджень;

      установити місцезнаходження підозрюваного або обвинуваченого та негайно викликати його до уповноваженого підрозділу за допомогою засобів телефонного зв’язку або іншим способом;

      отримати пояснення підозрюваного (обвинуваченого) з приводу виявлених несправностей або пошкодження з метою встановлення їх причин;

       у разі коли підозрюваний (обвинувачений) не може прибути до органу внутрішніх справ через хворобу або перебування в закладі охорони здоров’я, невідкладно організувати виїзд представників уповноваженого підрозділу за місцем його проживання (перебування) для виявлення, фіксації та встановлення  причин несправностей або пошкодження ЕЗК;

        у разі виявлення несправностей або пошкодження, які сталися не з вини обвинуваченого або підозрюваного, ужити заходів щодо заміни ЕЗК;

        про зазначені факти та результати їх перевірки негайно поінформувати слідчого або працівника органу внутрішніх справ;

         у разі якщо внаслідок несправності або пошкодження ЕЗК виникла загроза життю або здоров’ю підозрюваного (обвинуваченого), вжити всіх необхідних заходів для усунення такої загрози, за необхідності надати першу невідкладну медичну допомогу, викликати лікаря.

 

 

                   УХВАЛИЛИ:

 

1. Забезпечити вивчення особовим складом Ананьївського РВ ГУМВС України в Одеській області вимог наказу № 696 від 09.08.2012 «Про затвердження Положення про порядок застосування електронних засобів контролю» до 10 квітня 2013 року;

  2. Визначити  осіб, на котрих після проходження відповідного навчання буде покладено   обов’язок (завдання)  щодо  застосування електронних засобів контролю та забезпечення контролю за підозрюваними

 

 

 

 

 

 

Голова Ананьївського районного

суду Одеської області                                                            М.І. Скуртов

 

 

Начальник Ананьївського РВ ГУМВС

України в Одеській області                                                   І.В. Лещенко