Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТОК
В законодавстві щодо присяжних відбулися зміни
Сьогодні існує нагальна необхідність належного розгляду судами окремих категорій судових справ та забезпечення при цьому дотримання процесуальних вимог чинного законодавства щодо участі у судовому процесі представників громадськості.
Статтею 127 Конституції України передбачено, що правосуддя здійснюють професійні судді та, у визначених законом випадках, присяжні. Участь присяжних у розгляді справ спрямована на реалізацію принципу колегіальності у правосудді.
Забезпечення їх участі у функціонуванні органів судової влади є ознакою демократичності, являє собою один із заходів соціального контролю за законністю і справедливістю діяльності суддів.
Відповідно до ст.63 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» присяжним є особа, яка у випадках, визначених процесуальним законом, та за її згодою вирішує справи у складі суду разом із суддею або залучається до здійснення правосуддя.
На сьогодні діяльність присяжних в Україні регламентується Кримінальним процесуальним кодексом України та Законом «Про судоустрій та статус суддів в Україні», відповідно до яких троє присяжних разом із двома професійними суддями об’єднані в єдину колегію і розглядають справу в судовому порядку згідно із законом. До компетенції суду присяжних належать справи, за які передбачено покарання у вигляді довічного ув’язнення.
Основне завдання суду присяжних – оцінити діяння підсудного з точки зору громадської свідомості.
Присяжний - це серйозний контролер діяльності професійного судді при розгляді конкретної кримінальної справи, особливо такої, що має великий суспільний резонанс.
Зі змінами в законодавстві із судового процесу відтепер зникає фігура народного засідателя. Натомість, і в цивільному, і в господарському процесах також передбачена участь присяжних.
Відповідно до п.37 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів», списки присяжних мають бути сформовані відповідно до процедури, передбаченої цим Законом, протягом шести місяців з дня набрання ним чинності. До списків присяжних дозволяється включати громадян, обраних народними засідателями.
Процедура, що визначена новим Законом про судоустрій і статус суддів, передбачає формування і затвердження списку присяжних Ананьївської районної радою (а вразі не визначення списку присяжних районною радою, відповідний список формує обласна рада) з числа громадян, які постійно проживають на території, на яку поширюється юрисдикція суду, відповідають вимогам статті 65 цього Закону і дали згоду бути присяжними.
Формування такого списку починається за поданням Територіального управління Державної судової адміністрації в Одеській області, у якому визначена тільки кількість присяжних, необхідних для кожного конкретного суду Одеської області. Для Ананьївського районного суду Одеської області необхідно 10 присяжних. Рішенням Одеської обласної ради №417-VII від 16/07/2017 року «Про затвердження списку присяжних для місцевих загальних судів, розташованих на території Одеської області» для Ананьївського районного суду затверджено лише 4-ох присяжних.
Громадяни, які виявили бажання бути присяжними, особисто звертаються до Одеської обласної ради з необхідним пакетом документів.
Список присяжних затверджується на три роки.
Проблема з набором кандидатів у присяжні, пов’язана з низьким рівнем обізнаності громадян з процедурою формування списків присяжних. А тому до вашої уваги наступна ІНФОРМАЦІЯ:
ХТО МОЖЕ БУТИ ПРИСЯЖНИМ:
Відповідно до норм діючого пороцесуального законодавства України присяжні при виконанні ними своїх повноважень є суддями. Разом з тим вони не є професійними суддями і навіть можуть не мати не тільки вищої юридичної освіти, а й взагалі не мати вищої освіти. Єдиними вимогами до кандидата у присяжні є наявність громадянства України, досягнення тридцятирічного віку та постійне проживання на території юрисдикції конкретного суду.
ХТО НЕ МОЖЕ БУТИ ПРИСЯЖНИМ:
громадянин, який:
1) визнаний судом обмежено дієздатним або недієздатним;
2) має хронічні психічні чи інші захворювання, що перешкоджають виконанню обов’язків присяжного;
3) має не зняту чи непогашену судимість;
4) народний депутат України, член Кабінету Міністрів України, суддя, прокурор, працівник органів внутрішніх справ та інших правоохоронних органів, військовослужбовець, працівник апарату суду, інший державний службовець, посадова особа місцевого самоврядування, адвокат, нотаріус, член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради правосуддя;
5) особа, на яку протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення;
6) досягнув шістдесяти п’яти років;
7) не володіє державною мовою.
Гарантії прав присяжних(ст..68 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»)
Порядок виплати винагороди та відшкодування витрат, виплати добових присяжному за час виконання ним обов'язків у суді, затверджений наказом Державної судової адміністрації України від 05.10.2016 № 198 (http://dsa.court.gov.ua/userfiles/Dod_198.pdf )
СПИСОК ДОКУМЕНТІВ